Noi modificări privind înregistrarea sediilor secundare!

57 Views

 

Legea nr. 245/2025, publicată în Monitorul oficial pe 25 decembrie 2025, a impus companiilor obligația de a-și înregistra fiscal distinct fiecare punct de lucru cu cel puțin un angajat. Termenul inițial de conformare a fost 31 ianuarie 2026. 

 

Totuși, în  28 ianuarie Ministerul Finanțelor a publicat un proiect de Ordonanță pentru completarea Legii nr.207/2015 privind Codul de procedură fiscală, precum și unele măsuri fiscal – bugetare.

 

Ce s-a schimbat:

 

Dacă o firmă are mai multe sedii secundare plătitoare de salarii în aceeași localitate, trebuie:

 

– să desemneze un singur sediu secundar care va gestiona obligațiile fiscale pentru salarii

– celelalte sedii nu vor mai avea cod fiscal separat.

 

 

Dacă sediile sunt în aceeași localitate cu domiciliul fiscal al firmei, nu mai este necesară înregistrarea lor separată – se folosește CUI-ul firmei.

 

În plus, termenul de conformare s-a amânat până la 30 iunie 2026

 

Pentru entitățile deja existente, autoritățile au decis suspendarea, până la această dată, a aplicării sancțiunilor aferente:

 

– neînregistrării la termen a sediilor secundare;

 

– nerespectării noilor obligații de declarare fiscală.

 

În consecință, pe durata perioadei de tranziție, nu vor fi aplicate amenzi pentru neconformare.

 

Această amânare oferă companiilor timpul necesar pentru a-și adapta structura administrativă și fiscală, fără riscul aplicării de sancțiuni.

 

Gestionează-ți magazinul de la distanță și crește profitul cu Market Manager.

Transformă-ți clienții în cumpărători fideli cu Fix Market