Noi modificări privind înregistrarea sediilor secundare!
Legea nr. 245/2025, publicată în Monitorul oficial pe 25 decembrie 2025, a impus companiilor obligația de a-și înregistra fiscal distinct fiecare punct de lucru cu cel puțin un angajat. Termenul inițial de conformare a fost 31 ianuarie 2026.
Totuși, în 28 ianuarie Ministerul Finanțelor a publicat un proiect de Ordonanță pentru completarea Legii nr.207/2015 privind Codul de procedură fiscală, precum și unele măsuri fiscal – bugetare.
Ce s-a schimbat:
Dacă o firmă are mai multe sedii secundare plătitoare de salarii în aceeași localitate, trebuie:
– să desemneze un singur sediu secundar care va gestiona obligațiile fiscale pentru salarii
– celelalte sedii nu vor mai avea cod fiscal separat.
Dacă sediile sunt în aceeași localitate cu domiciliul fiscal al firmei, nu mai este necesară înregistrarea lor separată – se folosește CUI-ul firmei.
În plus, termenul de conformare s-a amânat până la 30 iunie 2026.
Pentru entitățile deja existente, autoritățile au decis suspendarea, până la această dată, a aplicării sancțiunilor aferente:
– neînregistrării la termen a sediilor secundare;
– nerespectării noilor obligații de declarare fiscală.
În consecință, pe durata perioadei de tranziție, nu vor fi aplicate amenzi pentru neconformare.
Această amânare oferă companiilor timpul necesar pentru a-și adapta structura administrativă și fiscală, fără riscul aplicării de sancțiuni.







0 thoughts on “Noi modificări privind înregistrarea sediilor secundare!”